HAKSİAD: Ciddi kaygılarımız var

HAKSİAD Başkanı Ramazan Azboy, hükûmetin seçimde halkın verdiği mesajları almasını ve bunun sonucunda somut adımlar atmasını sevindirici bulmakla beraber ekonomiye dair ciddi kaygılarının olduğunu belirtti.

Hak Sanayici ve İşadamları Derneği (HAKSİAD) Başkanı Ramazan Azboy, yaptığı yazılı açıklamada “Hükûmetin seçimde halkın verdiği mesajları aldığını ve bunun sonucunda somut adımlar atmasını sevindirici bulmakla beraber HAKSİAD olarak ciddi kaygılarımız var!” dedi.

Yapılan reformları yeterli görmediklerini kaydeden Azboy, bu zor dönemin atlatılmasında hükûmetin destekçisi olacaklarını ifade etti.

Ülkenin en önemli sorunların başında ekonominin geldiğini dile getiren Azboy, seçmenlerin sandığa giderken hizmete değil de çeperindeki paranın satın alma gücüne bakarak oy kullandığı kanaatinde olduklarını söyledi.

Azboy, “Yerel seçimlerden de anladık ki şu anda ülkemizde en önemli sorunların başında ekonomi geliyor. Seçimlerdeki sonuçlara baktığımızda seçmenlerin oy kullanırken bu dönemde hizmete değil ceplerindeki paranın satın alma gücüne bakarak oy kullandıkları kanaati oluştu bizde. Bunun sonucunda hükûmetin bunu gördüğünü ve ekonomik reformlar yapmaya çalıştığını görüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’ paketinin başlıklarını kamuoyuyla paylaştı. Umarız bu paketin içeriği geniş tabanlı bir mutabakatla oluşturulur.” dedi.

“Şirketleri batmaya sürükleyen nedenler ortadan kaldırılarak reformlar uygulanmalı”

Bu adımların, atılmasında geç kalınmış olsa da ümit verici olduğunu aktaran Azboy, “Hükûmet yetkililerinin verdiği beyanatlarda yaklaşık 4,5 yıl seçim yapılmayacak deniyor. Bu dönemde hükûmetin ekonomi reformlarının başlamasını ve bu süre içinde başarıya ulaşmasını bekliyoruz. Peki bu reformlar neyi içeriyor. Reformların başında finansal sektör var. İlk olarak sermayelerin güçlendirilmesi stratejisi uygulanacak ve kamu bankaları güçlendirilecek ve bankaların aktif kalitesi artırılacak. Şu anda Konkordatoyu tek kurtuluş yolu gören batan şirketler için Konkordato yasal çerçeveyle ele alınacak. Halbuki bu şirketleri batmaya sürükleyen nedenleri ortadan kaldıracak reformların uygulanması hem şirketler hem de devlet üzerindeki yükü azaltacaktır.” şeklinde konuştu.

“Yüksek sigorta maliyetleri umarız göz ardı edilmez”

Yüksek sigorta maliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Azboy, “Sigortacılık düzenleme ve denetleme kurumu kurulacak. Günümüzde işverenlerin altında ezildiği hatta çoğunun kepenk kapatmak zorunda kaldığı yüksek sigorta maliyetleri bu kurum oluşturulurken umarız göz ardı edilmez. Aynı zamanda Tamamlayıcı emeklilik sistemi uygulanarak hayat şartları altında ezilen emeklilere ek gelir oluşturularak çalışma dönemlerindeki hayat standartlarını korumalarını sağlanacak deniyor. İşçi ve işvereni yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda da birtakım yenilikler yapılacak deniyor. Umarız işçi ve işvereni ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda hükûmet işverene ve işçiye faydası olacak şekilde elle tutulur katkı sağlar.” ifadelerini kullandı.

“En büyük kaygımız devletin kıdem üzerinden kendilerine bir fon daha oluşturmasıdır”

“Kıdem konusunda büyük kaygılarımız var. Başta bu fonda biriken paraların nasıl değerlendirileceği işçiye hangi şartlarda iade edileceği ya da verileceği…” diyen Azboy, şunları söyledi:

“Umarız hükûmet bunları yaparken bütün yükü işçi ve işverene yüklemez. HAKSİAD olarak daha önceki açıklamalarımızda da belirttik. Hükûmetin ekonomiyi güçlendirecek çok büyük ve elle tutulur birtakım fedakarlıklarda bulunması gerekiyor. En büyük kaygımız devletin kıdem üzerinden kendilerine bir fon daha oluşturma kaygısı. Zira daha önceki hükûmetler birçok konuda bu tür adımlarla kendilerine fon oluşturdular.

“Toprakları verimli olan ülkemizde gıda fiyatlarının yüksek olması normal mi?”

Gıda enflasyonu hakkında açıklamalarda bulunan Azboy, “Diğer yandan gıda enflasyonu yaşanan ülkemizde Bakan Albayrak tarımda reform yapılacağını da açıkladı. Tarımsal toprakların verimli olduğu ülkemizde gıda fiyatlarının yüksek olması sizce normal mi ve bu tarımsal reformlar için geç kalınmış değil mi? Gördüğünüz gibi tanzim satışları fiyatların düşmesinde pek etkili olmadı. Hükûmet bu durumdan ders çıkarmışa benziyor. Tarımdaki her türlü radikal yapısal reformda hükûmetin yanında olacağımızı belirtmek isteriz.” dedi.

“Sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma için adil ve etkin işleyen bir hukuk sistemi gereklidir”

Azboy, “Üreticilerin en büyük sorunlarından olan kurumlar vergisinin azaltılacağı, gelire göre vergi alınacağı da belirtildi. Bakan Albayrak’ın ifadelerine göre yargı reformu da gerçekleştirilecek. Unutulmamalı ki sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma için adil ve etkin işleyen bir hukuk sistemi gereklidir. Ekonomimizin temeli lojistik, ihracat, sanayi ve turizm gibi alanlarda da reform yapılacağı belirtildi. Umarız bu reformlar gerçek hayata uygulanır. Elimizdeki kaynakların farkına varan bunları üretimde kullanabilen hem tarım hem sanayi hem de turizm ülkesi olabiliriz. Bunu yapmak ülkemiz için çokta zor olmasa gerek.” diye konuştu.

“Yapılan reformlar yeterli değil”

Azboy, son olarak şunları söyledi: “Hülasa ülkemizin son yıllarda içinde bulunduğu ekonomik durgunluktan nasıl kurtulacağını hangi politikaları uygulayacağını merak ettiğimiz gibi yapılan reformların yeterli olmadığını belirterek bu zor dönemde HAKSİAD olarak hükûmetin destekçisi olacağımızı belirtiriz.” (İLKHA)