HAKSİAD: Siyonist işgalciler insan haklarına saygı göstermeli, bu vahşetten vazgeçmeli

Terör şebekesinin savaş hukukuna ve insan haklarına saygı göstermediğinin altını çizen Güneş, “Gazze’li Müslüman kardeşlerimizi vahşice şehit etmektedir. Son 2 hafta içerisinde 15 sağlık çalışanı, 11 basın mensubu ve binlerce masum sivil, bebek ve çocuk işgalciler tarafından öldürülmüştür ve öldürülmeye devam ediliyor. Hastane bombalamasının ardından sözün, anlayışın ve diyaloğun tükendiği bir noktadayız. İşgalcilerin anlayabileceği bir şekilde tüm insanların ve devletlerin bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Maalesef, küresel güçler bu zalimliğe karşı etkili bir şekilde dur dememiş, hatta destek sağlamışlardır. Sözde destek verenler de slogandan öteye gidememiştir.” ifadelerini kulandı.

Küresel güçlerin Filistin’deki olaylara adil ve insani bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini vurgulayan Güneş, “Sivil ve savunmasız insanların öldürülmesine son verilmelidir. İlaç, gıda, elektrik, yakıt ve su gibi temel ihtiyaçlar acil bir şekilde karşılanmalıdır. Ayrıca küresel güçlerin mazlum ve Müslüman ülkelerden ve Orta Doğu’dan ellerini çekmeleri gerekmektedir. Sivil katliamlar durdurulmalı, insani yardımlar kesinlikle engellenmemelidir. Filistin’in bir devlet olarak tanınması başta olmak üzere adil ve kalıcı ateşkes sağlanması için harekete geçilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Bizler, işgalcilerin insan haklarına saygı göstermesini ve derhal bu vahşetten vazgeçmesini beklemekteyiz.” diye belirtti.

“Filistin devlet olarak tanınmalı, kalıcı bir ateşkes sağlanmalı”

BM başta olmak üzere küresel güçlerin ve özellikle Müslüman ülke liderlerinin işgalcilere karşı durmaları çağrısında bulunan Güneş, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Savaşın ve çatışmanın, ekonomiyi ve ticareti her zaman olumsuz etkilediğini biliyoruz. Ancak şu an, ticaret ve ekonomik çıkarlarımızın ötesinde bir sorumluluğumuz var. Zaman, işgalcilere karşı insanlık ve vicdanımızı yükseltme ve “DUR” deme zamanıdır. BM, İslam İş birliği Teşkilatı, küresel güçler ve özellikle Müslüman ülke liderleri, Filistin’in yanında durmaya ve İşgalcilerin haksızlığına son vermeye davet ediyoruz.”