HAKSİAD, Filistin’in bir devlet olarak tanınmasını ve kalıcı ateşkes sağlanması gerektiğini belirtti

HAKSİAD Gaziantep Şubesi işgalci siyonist rejimin Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

HAKSİAD, Filistin’e olan insani yardımların kesilmemesi, Filistin’in bir devlet olarak tanınması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması gerektiğini söyledi.

Haksiad Gaziantep Şube Başkanı Orhan Harat, işgalci rejimin Filistin’e yönelik devam ettirdiği saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Büyük bir insanlık suçu işlenmektedir”

İşgalcilerin Filistin’e yönelik yılladır sürdürdüğü katliamları son 2 haftadır daha da arttırarak sürdürdüğüne dikkati çeken Harat, “İsrail, acımasız ve orantısız saldırıları nedeniyle Filistin halkına sistematik bir şekilde soykırım uygulamaktadır. İsrail, özellikle Gazze’de, insanlık vicdanına, uluslararası insan haklarına ve hiçbir insani hukuka uymayan, zalimane bir şekilde yüzbinlerce insana dünyanın gözü önünde zulüm etmektedir. Filistinli kardeşlerimizin en temel yaşam hakkı dahi engellenmekte ve büyük bir insanlık suçu işlenmektedir. Gazze’yi adeta büyük bir cezaevine çeviren işgal rejimi, Filistin halkını kadın, çocuk, genç, yaşlı, demeden bombalarla, savaş uçaklarıyla ve füzelerle, uluslararası savaş hukukunu da çiğneyerek katletmektedir.”

“Filistin devlet olarak tanınmalı, kalıcı bir ateşkes sağlanmalı”

İşgalci rejimin kendi tarihinden ders çıkarmadığı gibi insanlık tarihine de kara sayfalar eklemeye devam ettiğini vurgulayan Harat, “Uluslararası kamuoyunun, olaylara adil ve insani bir yaklaşım benimsemesi gerekmektedir. Sivil ve savunmasız insanların öldürülmesi engellenmelidir ve acil bir şekilde temel ihtiyaçlarını karşılamaları için ilaç, gıda, elektrik ve su gibi ihtiyaçlar kesintisiz olarak sağlanmalıdır. Sivil katliamlar durdurulmalı, insani yardımlar hiçbir şekilde engellenmemeli ve Filistin’in bir devlet olarak tanınması başta olmak üzere, adil ve kalıcı bir ateşkes sağlanması gerektiği bilinmelidir.” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm uluslararası insan hakları kuruluşları işgalcilere karşı durma çağrısında bulunan Harat, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bölgemiz başta olmak üzere, İslam coğrafyasının hiçbir yerinde,  huzurun bozulmasını veya çatışma ortamının olmasını istemiyoruz. Sermayenin ve ticaretin bu tür çatışma ortamlarından kaçındığı bilinen bir gerçektir. Ancak sadece tüccar ve iş insanları olarak değil aynı zamanda insani değerlere saygı, bağlılık ve hukukun her zaman önde olması gerektiğini de iyi biliyoruz. Bu nedenle de Haksiad olarak diyoruz ki, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, tüm uluslararası insan hakları kuruluşları ve özellikle de Müslüman ülkelerin yöneticilerini,  Filistin’i korumaya ve İşgalci israilin saldırılarına karşı çıkmaya davet ediyoruz.”